Mateusz Janiszewski – Zdrowie w podróży

Czy wiecie co mają ze sobą wspólnego Amerigo Vespucci, Vasco da Gama i dr Livingstone? Oczywiście oprócz tego, że byli wielkimi odkrywcami? Wszyscy zmarli w czasie podróży z powodu chorób. Dzisiejszym podróżnikom śmierć częściej zagląda w oczy z powodu fantazji kierowców autobusów, niemniej jednak jeśli chcecie chorować w podróży jak zawodowcy zapraszam wszystkich chętnych na nasze warsztaty.

Udział w nich nie zagwarantuje wam, że w podróży nie zachorujecie – raczej uświadomi, że im dłużej będzie trwała wasza wyprawa tym większe macie szanse, że w końcu dopadnie was jakieś nieprzyjemne choróbsko. Można to oczywiście potraktować jako część podróżniczej przygody – z osobistych jednak doświadczeń wiem, że są to historie o których dużo lepiej jest później opowiadać niż je przeżywać.

Mateusz Janiszewski - urodzony w 1975r. w Łodzi. Zajmuje się chirurgią urazową, pracował m.in. w Timorze Wschodnim i w Tybecie. Od kilkunastu lat publikuje książki i opowiadania, tłumaczył również książki W.S. Burroughsa i  Hakima Beya. Członek redakcji magazynu „Trans:wizje”. Podróżował po kilkudziesięciu krajach. 

Umie też pływać - nad i pod wodą. Przepłynął Atlantyk (jachtem) i uczestniczył w rejsach za koło podbiegunowe - północne i południowe. Mieszka w Krakowie.

Po to więc by wasze historie o tropikalnych chorobach nie były opowieściami tragicznymi postanowiłem podzielić się z wami swoim doświadczeniem. Ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć zastanowimy się wspólnie jak przed chorobą w podróży się zabezpieczyć- przed wyjazdem (szczepiąc się, przygotowując apteczkę), w czasie podróży (jak choroby uniknąć wiedząc co nam grozi, znając swoje ograniczenia), a gdy to wszystko nie pomoże jak się leczyć samemu (kiedy szukać pomocy innych, jak z głową pomagać innym). Porozmawiamy o podróżniczej chorobowej codzienności: katarach, biegunkach, wysypkach i uczuleniach a także o podróżniczej chorobowej codzienności egzotycznej – malarii, dendze, czikungunii i wielu innych chorobach o których chcielibyście wiedzieć więcej, ale zawsze baliście się zapytać.
Własnymi rękami złożymy apteczkę dostosowując ją do specyfiki wyjazdu – bo co innego przydarzyć się nam może na Svalbardzie, a co innego na Sulawesi. Przy tej okazji popracujemy wspólnie nad tym jak zająć się drobnymi urazami i zrobić to tak, by nie zmieniły się w wielki problem. Zastanowimy się wspólnie na co się szczepić, a na co nie – skorzystamy przy tym z powszechnie dostępnych pomocy, które może oszczędzą wam wizyty w gabinecie medycyny podróży. Wspólnie podumamy nad bogactwem flory i fauny, która najczęściej nieintencjonalnie może nas poparzyć, utopić, pogryźć, zwalić z nóg i uczulić. Przy okazji tego dumania postaramy się wspólnie wytworzyć spójną strategię postępowania w takich przypadkach. Wszystko to dziać się będzie w atmosferze bez napięcia. Wy opowiecie nam o swoich przygodach, ja wam o swoich. Zastanowimy się co mogliśmy zrobić w tych sytuacjach lepiej, a kiedy zachowaliśmy się po prostu jak głuptasy.

Zapisy na warsztaty

Prosimy o uzupełnienie poniższego formularza. Istnieje możliwość zgłoszenia się tylko na jeden z pięciu warsztatów (pełna lista dostępna na podstronie z programem festiwalu). Zapisy trwają do 23 maja. 25 maja mailowo ogłosimy listę osób, które wezmą udział w warsztatach.

Napisz w kilku zdaniach, dlaczego chcesz wziąć udział w warsztatach "Zdrowie w podróży".