Rafał Grzenia+Małgorzata Rejmer – Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Rejmer wokół jej książki „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”

Z autorką porozmawiamy o tym, do przekraczania jakich granic zmusza nas wizyta w Albanii. Czemu i jakie dźwigamy stereotypy na temat tego kraju? Czy dotykamy tam zupełnie innej kultury i innego przebiegu historii niż nasza? Czy może oba kraje łączy los państw Europy Środkowej i mogą się one nawzajem zrozumieć jak nikt inny?

Nie zabraknie też słowa o tym, jaka jest współczesna Albania, za co autorka ją lubi, czego w niej nie cierpi i - na koniec – jakie własne granice trzeba przekroczyć, by pisać (czytać) o ludzkim cierpieniu.

Małgorzata Rejmer – pisarka, absolwentka studiów kulturoznawczych w ramach MISH UW. W 2009 wydała powieść Toksymia, za którą otrzymała nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2013 roku opublikowała zbiór reportaży Bukareszt. Kurz i krew, za który otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia oraz Gwarancję Kultury TVP Kultura. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Mieszka w Tiranie.

Rafał Grzenia - współautor książki reportażowej o rewolucji i wojnie w Syrii pt. Sura, członek kolektywu dziennikarskiego Dziennikarze Wędrowni, od kilkunastu lat podróżuje regularnie po Bliskim Wschodzie, specjalizuje się w najnowszym polskim reportażu, tematyce konfliktów zbrojnych oraz kulturze krajów islamu.