Robb Maciąg+Filip Springer – Co ja pacze, czyli jak zachwycać się architekturą w podróży?

Codziennie mijamy sertki budynków. Jedne uważamy za ładne, inne znów za brzydkie. Ale jak wiedzieć na co dokładnie się patrzy. Co ukrywa się za szachulcowym domem Dolnego Śląska, o co dokładnie chodzi w bryle katowickiego dworca czy różowych ścian pałacu w indyjskim Dżajpurze.

Jak do tego dotrzeć? I czy w ogóle trzeba?

Czy nie wystarczy zdjęcie na Instagramie i tysiące serduszek pod nim by zachwycać się kolorową ścianą podlaskiej cerkwi czy, może, trzeba o tej ścianie coś wiedzieć? A jeśli tak to co dokładnie. I po co.

Na pytania spróbują odpowiedzieć Filip Springer i Robb Maciąg.

Robb Maciąg - najlepiej mu w drodze i to nieważne czy rowerowej do Chin czy pieszej po lasach dookoła domu. Wierzy, że w pisaniu najważniejsi są spotkani ludzie i ich historie. Dwukrotny laureat nagrody TRAVELER miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku).

Filip Springer – reporter i fotograf. Jego reporterski debiut „Miedzianka. Historia znikania” (Czarne 2011) znalazł się w finale Literackiej Nagrody NIke i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Kolejne książki reporterskie („Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL”, „Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni”, „Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach”, „13 pięter”, „Księga Zachwytów”) traktują o problemach polskiej przestrzeni i architektury.

W 2016 roku ukazała się książka „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” będąca pokłosiem większego projektu dokumentalnego poświęconego byłym miastom wojewódzkim.