Warsztat Łukasza Supergana – Długie ścieżki. Sztuka wędrówek długodystansowych

666 tysięcy kroków potrzeba, by przejść Główny Szlak Beskidzki. Łuk Karpat to już 3 miliony kroków. 10 milionów kroków to europejski szlak E3 z Hiszpanii do Turcji.

Wędrówki długodystansowe to inny wymiar podróżowania. Oznaczają pokonywanie dużych odległości własnymi siłami, w wymagającym terenie, niekiedy z dala od ludzi. Na długim szlaku jesteś zazwyczaj sam/a, polegając na tym, co masz i na tym co umiesz (to drugie jest często ważniejsze). Przejście setek lub tysięcy kilometrów oznacza inne gospodarowanie swoimi siłami, fizycznymi i mentalnymi. Często oznacza też złożone planowanie. Kondycja, noclegi, jedzenie i woda, sprzęt, pieniądze. Ilość przygotowań, jaką trzeba wykonać, przytłacza. A do tego perspektywa kilku tygodni lub miesięcy w marszu, chociaż od dawna nie wstajesz zza biurka.

Jak zaplanować swoją przygodę z długimi dystansami? O tym opowiem podczas warsztatów.

Łukasz Supergan – specjalista od wypraw długodystansowych. Ma na swoim koncie trawers Islandii, przejście Łuku Karpat, Pirenejów, łańcucha Alp, przejście Izraela i irańskich gór Zagros – łącznie 20 000 km siłą własnych nóg.

Dwukrotnie wyróżniony na spotkaniach „Kolosów”, nominowany także do dwóch nagród „Travelera” National Geographic. Autor artykułów o tematyce podróżniczej i górskiej oraz książek „Pustka wielkich cisz” i „Pieszo do irańskich nomadów”.

Członek 8A team i ambasador Olympus Polska.