Anna Jaklewicz – Na pustyni i na morzu. Opowieści o życiu w Azji

Azja to jeden z najbardziej zróżnicowanych rejonów świata, zamieszkały przez ponad połowę ludności świata. Wielu Azjatów mieszka w dużych miastach, zupełnie podobnie do nas. Inni żyją w zupełnie skrajnie odmiennych warunkach: na pustyni lub na morzu - z dala od stałego lądu.

Tych pierwszych poznamy w Mongolii, na Gobi, drugiej największej pustyni świata.

Podczas pokazu odwiedzimy jurtę - typowy mongolski dom i dowiemy się dlaczego co kilka miesięcy właściciele przenoszą go w inne miejsce. Poznamy także zwierzęta żyjące na Gobi i doskonale przystosowane do pustynnych warunków, czyli dwugarbne wielbłądy oraz dinozaury, które żyły tam miliony lat temu.

W Indonezji natomiast poznamy mieszkających na morzu Bajo. W ich wioskach zamiast ulic są pomosty, a domy wsparte na palach wystają nieznacznie nad powierzchnię wody.

Bajo słyną z unikatowych technik łowienia ryb, nurkowania bez specjalistycznego sprzętu, a legendy głoszą, że ich przodkowie zamiast płuc mieli skrzela.

Anna Jaklewicz – podróżniczka i archeolożka. Autorka książek Indonezja. Po drugiej stronie raju i Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta. Relacje z podróży publikuje m.in. w National Geographic TRAVELER i Magazynie Podróżników TamTam.

Organizatorka wypraw do Azji i pilot wyjazdów trampingowych.

Prowadzi zajęcia międzykulturowe dla młodzieży oraz warsztaty dla dzieci. Nie liczy stempli w paszporcie, zazwyczaj wyjeżdża na dłużej. W Sudanie spędziła ponad pół roku, w Egipcie rok, w Chinach prawie dwa lata, tle samo w Indonezji. Podróżowała także po Mongolii, Indiach, Laosie, Kambodży, Tajlandii, Wietnamie oraz Malezji i Singapurze.

Wielokrotnie wyróżniana za prelekcje poświęcone wyprawom. Jej pokaz o Indonezji zdobył nagrodę publiczności na Kolosach – największym festiwalu podróżniczym w Europie oraz nagrodę jury Festiwalu 100droga.

Prezentacja o Chinach zwyciężyła w konkursie OFF na festiwalu Trzy Żywioły.

Za samotną, dziewięciomiesięczną podróż po Indonezji podczas której powstawała jej najnowsza książka, została nominowana przez National Geographic do nagrody TRAVELERY w kategorii Podróż Roku.

www.annajaklewicz.pl