Berta Tilmantaite – Ludzie Oceanu

Berta Tilmantaitė - jest litewską dziennikarką multimedialną, fotografką i kamerzystką. Jej wizualne historie z różnych części świata koncentrują się na kwestiach społecznych, prawach człowieka, środowisku i związku człowieka z przyrodą.

Berta ukończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Wileńskim (Litwa), odbyła kurs z zakresu fotoreportażu w Duńskiej Szkole Mediów i Dziennikarstwa oraz posiada tytuł magistra międzynarodowego dziennikarstwa multimedialnego na Uniwersytecie w Bolton (we współpracy z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych).

Berta Tilmantaitė też współzałożycielką pierwszej i jedynej litewskiej platformy multimedialnej dla opowieści dokumentalnych Nanook (www.nanook.lt).

Od czasu do czasu wykłada również na Uniwersytecie Wileńskim i uczestniczy w różnych programach edukacyjnych. Fotografie i filmy dokumentalne Berty były publikowane w różnych mediach na całym świecie, m. in. w National Geographic, GEO, Al Jazeera i Wired.

Zdobyła ona liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach i konkursach, m. in. Sony World Photography Awards, LUMIX Festival for Young Photojournalism, NPPA oraz Litewski Konkurs Fotografii Prasowej.

Berta posiada licencję w pływaniu swobodnym oraz nurkowaniu, co pozwala jej opowiadać historie nie tylko z powierzchni ziemi, ale także przynosić je z podwodnych źródeł. Nieustannie podróżuje, odkrywając nowe miejsca, twarze i ciekawe historie.

Prywatna strona internetowa: www.godoberta.com