Christian Bobst – Zapaśnicy z Senegalu

Zapasy, "la lutte" po francusku, to zdecydowanie najpopularniejszy sport w Senegalu, jeszcze bardziej popularny niż piłka nożna. Niemal wszyscy, od malucha po babcię, uczestniczą w wielkich walkach zapaśniczych odbywających się na stadionach, w telewizji lub na ulicy. Jako część zapaśniczego show, wykonywane są specjalne rytuały szamańskie.

W zachodnim języku potocznym są one często nazywane Voodoo, ale Senegalczycy nazywają je Gris-gris. Ten sport łączy współczesność i starożytne afrykańskie tradycje.

Zapasy były formą przygotowań do bitew między wojownikami i nadal są postrzegane jako pokaz męskiej siły i umiejętności. Sport ten jest zaliczany do tradycyjnego zapaśnictwa zachodnioafrykańskiego, ale różni się tym, że wersja senegalska pozwala na uderzenia rękami.

W ciągu ostatnich 10 lat La Lutte Sénégalaise stały się widowiskiem wartym miliony dolarów, głównie dzięki wsparciu dużych sponsorów z firm telekomunikacyjnych, stacjom telewizyjnym i nowoczesnym kanałom medialnym. Najpopularniejsi zapaśnicy stali się miliarderami i medialnymi gwiazdami, podziwianymi przez wszystkich młodych ludzi.

Ci, którzy odniosą sukces, cieszą się wysokim uznaniem społecznym oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości setek tysięcy dolarów amerykańskich za najbardziej rozpoznawalne walki. Zapaśnicy łatwo też znajdują dobrze płatną pracę w branży ochrony lub jako trenerzy w szkołach zapaśniczych.

Christian Bobst (ur. 1971 r. w Szwajcarii) - studiował projektowanie graficzne. Przez prawie 15 lat pracował jako dyrektor artystyczny i kreatywny dla największych agencji reklamowych w Szwajcarii i Niemczech, za co był wielokrotnie międzynarodowo nagradzany. Od 2010 roku zdecydował się na samodzielną pracę jako niezależny fotograf dokumentalny. Od tego czasu zajmował się reportażami dotyczącymi Europy, Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej.

Jego zdjęcia ukazywały się w czasopismach i gazetach takich jak Stern, NZZZ, die Zeit, The Guardian, CNN, The New York Review of Books, Six mois, Huffington Post i Geo. Christian mieszka w Zurychu w Szwajcarii.

W 2016 roku otrzymał drugie miejsce na World Press Photo w kategorii: sport. Wystawa WPP została zaprezentowana w 100 miastach w 45 krajach świata.